تبلیغات
جنگ نرم - گرداب رپ

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 5 آبان 1390

گرداب رپ

نویسنده:مینا کمالی
 
این روزها موسیقی نفرت انگیز (رپ) و پیام شرم آور آن، مثل اجل معلق از راه رسیده و خواننده و شنونده هر دو را، ملوث کرده است.
ویدئوهای موسیقی رپ یک راست از دوزخ می آیند و پیام تحریک کننده و کلمات وقیح آن، به همه چیز شباهت دارد، غیر از موسیقی.
موسیقی رپ فحاشی است، نه هنر. زشتی است نه زیبایی. بلکه پیام توهین آمیز و رکیک ابلیس را بر بال ویدئو در سراسر دنیا پخش کرده است.

تاریخچه رپ چیست و از کجا آغاز شده است؟
 

موسیقی رپ در دهه 1980 میلادی و از میان آهنگ ها و نواهای سیاه پوستان فقیر متولد شد.
رپ در واقع یک نوع موسیقی اعتراضی خیابانی است. این موسیقی از پیش پا افتاده ترین، سهل ترین و خیابانی ترین کلمات استفاده می کند، بدون این که از حیث ادبی بتوان این نوع استفاده را توجیه کرد.
در نوشتن متن ترانه های رپ، هیچ الزامی برای رعایت قوانین ادبی وجود ندارد. می توان گفت رپ، چارچوب تعیین شده موسیقی را که دارای قوانین سخت و مشخص است را خرد می کند تا موسیقی در دسترس عامی ترین افراد جامعه قرار گیرد و متاسفانه این موسیقی در چند سال اخیر وارد ایران شده و آرام آرام در حال رشد و رواج یافتن است.
با توجه به فقدان قانونی انتشار الکترونیک و حق کپی رایت آثار، پخش این آهنگ ها از طریق اینترنت محدود شد و اغلب گروه های رپ زیرزمینی آثارشان را از طریق وب گاه ها و وب نوشته های شخصی به گوش شنوندگان می رسانند.
از این رو، غالبا به ظاهر خواننده های (!) این آثار در ابتدای ترانه ها نام خود را می گویند تا باعث شناخته شدن شان توسط شنونده گردد!

لطفا توجه کنید
 

دنیای موسیقی رپ، این باور را به شما می دهد که رپ، راهی شاعرانه برای ابراز احساسات از طریق موسیقی است. اما آیا آنچه که از موسیقی رپ می شنوید به نظرتان شاعرانه می آید؟
تاثیری که رپ این روزها در سراسر جهان بر روی مخاطبانش که اکثر نوجوان و جوان هستند می گذارد، متاسفانه تاثیری بسیار قابل توجه است.
اگر به این آهنگ ها گوش می کنید، تا به حال واقعا وقت گذاشته اید تا به یکی از این آهنگ ها خوب گوش کنید؟ دقیقا روی کلمات و مفاهیم آن ها تمرکز کرده اید؟
اگر خوب به محتویات و کلمات آن توجه داشته باشید خیلی خوب متوجه می شوید که چگونه این موسیقی روح و جسم شما را تخریب کرده و باورهای پاک و دینی شما را به باورهای شیطانی تغییر می دهد.
به عنوان ؟؟ موسیقی رپ، به دختران جوان این باور را داده است که یک دختر شایسته دختری است که اندام و چهره ای زیبا داشته باشد. به خاطر همین است که بسیاری از دخترهای نوجوانی که به این آهنگ ها گوش می کنند دچار اختلالات و مشکلات خورد و خوراک و سایر مشکلات احساسی شده اند. آن ها فکر می کنند با چیزی که یک دختر نوجوان باید باشد، فرسنگ ها فاصله دارند.

خطرات موسیقی رپ
 

طبق تحقیقی که چندی پیش برای بررسی تأثیر ویدئوهای موسیقی رپ بر سلامت فیزیکی و احساسی نوجوانان انجام گرفت، مشخص شد نوجوانانی که زمان بیش تری را صرف تماشای ویدئو کلیپ های سرشار از خشونت رپ می کنند، رفتارهای مخرب بیش تری از خود نشان می دهند. در این تحقیق یک ساله، این افراد اعمال زیر را تجربه کرده اند:
تمایل آسیب رسانی به معلم، سه برابر بیش تر.
تمایل به ارتکاب جرم، 2,5 برابر بیش تر.
تمایل به داشتن دوست غیر هم جنس دو برابر.
تمایل به استفاده از مواد مخدر، یا نوشیدن مشروبات الکلی، 1,5 برابر بیش تر.
و...
بیایید با شناخت بیش تر از این موسیقی خودمان و اطرفیان مان را از گرداب هولناک رپ بیرون بکشیم.
منبع:نشریه دیدار آشنا، شماره 120

ارسال توسط اکبر فانی


آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام گزینه سلاح اساسی در جنگ نرم برای دشمن به شمار می رود ؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
لینک های ویژه

قالب وبلاگ

گالری عکس بازیگران سینما

کتابخانه الکترونیکی

قالب وبلاگ

گرافیک کامپیوتری opengl